Консультации для родителей - Малоберестовицкий ясли-сад

" Аб летнім адпачынку дзяцей"

Сонца добра , але ў меру

Улетку дзеці максімальны час павінны праводзіць на паветры. Гэта датычыцца і самых маленькіх - грудных дзяцей. Аднак калі больш старэйшым дашкольнікам дазваляецца патроху загараць , то малышам прамыя сонечныя прамяні могуць нанесці шкоду . Самая вялікая небяспека - перагрэў арганізма , сонечныя апёкі , сонечны ўдар , паколькі маленькае дзіця валодае менш дасканалай тэрмарэгуляцыяй і скура яго вельмі далікатная.

Да трох гадоў паветраныя ванны можна праводзіць пад навесам або ў цені дрэў. Пры гэтым трэба выконваць прынцып паступовага агалення цела дзіцяці. Спачатку ад адзення вызваляюцца рукі і ногі , а затым астатнія часткі цела. Ужо з 1,5 гадовага ўзросту паветраныя ванны дзіця можа прымаць у адных трусіках. Працягласць першай такой ванны - 5 хвілін , затым час паступова павялічваецца да 30-40 хвілін. Паветраныя ванны асабліва рэкамендаваныя дзецям з аслабленым арганізмам . Лепшы час правядзення - з 9 да 12 гадзін , на поўдні - з 8 да 10 гадзін. Кожную паветраную ванну лепш за ўсё заканчваць воднай працэдурай.

Дзеці дашкольнага ўзросту пасля тыднёвага курсу паветраных ваннаў могуць пачаць прымаць сонечныя ванны. Загараць дзіця можа лежачы , а яшчэ лепш падчас гульняў і руху.

Сонечныя ванны ў спалучэнні са паветраными ваннамі , а таксама воднымі працэдурамі аказваюць выдатнае ўмацавальнае  дзеянне . Дзеці становяцца ўстойлівей да грыпападобных захворванняў , чым тыя хлопцы , якія мала загаралі .

Асцярожна: цеплавой і сонечны ўдар!

Спецыялісты не робяць вялікіх адрозненняў паміж гэтымі станамі . І гэта зразумела. У аснове як цеплавога , так і сонечнага ўдару ляжыць пераграванне арганізма. Прычынай цеплавога ўдару з'яўляецца цяжкасць цеплааддачы з паверхні цела. Часта гэта звязана з доўгім знаходжаннем у гарачай, вільготнай атмасферы. Пры сонечным ўдары ўзнікае парушэнне кровазвароту ў галаўным мозгу. Звычайна гэта бывае , калі дзіця ходзіць на сонцы з непакрытай галавой/

Чым менш ўзрост дзіцяці , тым ён больш адчувальны да дзеяння спёкі і сонечных прамянёў. Таму перагрэў арганізма ў маленькага дзіцяці часам можа ўжо здарыцца падчас прыёму паветраных ваннаў.

Пры лёгкім сонечным ці цеплавым ўдары сімптомы ў асноўным аднатыпныя. Гэта - галавакружэнне , слабасць , галаўны боль. У малят часта адзначаецца засмучэнне кішэчніка. У цяжкіх выпадках можа з'явіцца  страта свядомасці. У такой сітуацыі трэба тэрмінова выклікаць лекара , а да яго прыходу перанесці дзіця ў цень , намачыць галаву і грудзі халоднай вадой, на пераноссе пакласці халодны кампрэс , прыпадняць галаву . Дайце дзіцяці папіць і супакойце яго .

Купанне - выдатны загартоўваючы сродак

Купацца ў адкрытых вадаёмах можна пачынаючы з двух гадоў. Месца для купання павінна быць неглыбокім , роўным , з павольным цячэннем. Перш чым даць дзіцяці магчымасць самастойна ўвайсці ў ваду , неабходна пераканацца ў тым , што ў дадзеным месцы няма ям , глыбокай ціны , карчакоў ,вострых камянёў . У вадзе разам з дзіцем абавязкова павінен знаходзіцца дарослы .

Пры купанні неабходна выконваць правілы :

-Не дазваляецца купацца нашча і раней чым праз 1-1,5 гадзіны пасля ежы

-У вадзе дзеці павінны знаходзіцца ў руху

-Пры з'яўленні дрыжыкаў неадкладна выйсці з вады

-Нельга разгарачаным акунацца ў прахалодную ваду.